3D Printer

Tesla, Model Y’yi 3D Yazıcılar ile Üretiyor!

Tesla, Model Y araçlarının klima ünitesinde, kalıp hatasından kaynaklanan sıkıntıları FDM Tipi 3D yazıcılar ile üretilen parçalarla düzeltiyor.

TESLA Model Y’de yer alan 3 boyutlu yazıcıyla basılmış parça

FDM Tipi yazıcılar çoğumuzun evlerinde var olan, Filament ile çalışan yazıcılar.

Karantinada olduğumuz bu zamanda, meraklı bir kaç mühendis Tesla Model Y nin klima ünitesini incelemeye karar vermişler. Bunuda detaylı bir şekilde youtube’a yüklemişler. Tesla Model Y nin “HVAC” sisteminde 3D boyutlu yazıcı ile üretilen parçayı görmek için yazının sonundaki youtube videosunu da izleyebilirsiniz.

Tesla’nın Model Y’sinin ana havalandırma ünitesi, plastik enjeksiyon kalıplarıyla üretilmiş birçok parçadan oluşuyor. Görünen o ki bu kalıplardaki bir hata yüzünden, tüm üretim bandını durdurup, hatalı kalıpları düzeltmek ve üretime devam etmek çok zaman kaybına neden olacaktı. Tesla’da üretime arar vermemek adına, hatalı yerleri 3 Boyutlu yazıcılar ile tamir ederek zekice bir hamle yapmış. Böylece hem üretime ara vermeyerek zarar etmemiş, hemde 3D yazıcı gibi bir teknolojiyi seri üretime dahil etmiş olmuş.

Tesla gibi bir firma için bile yeni bir kalıp üretmek haftalara ve binlerce dolara mal olur. Zaten araç taleplerine yetişemeyen Tesla içinde haftalarca üretimi durdurmak felaket olur.

Yeni kalıplar üretilinceye kadar, Tesla hatalı parça üzerinde delik açıp, oraya uygun parçayı 3D boyutlu yazıcı ile üreterek yerine yapıştırıyor. Haftada 1000 Model Y üretildiğini göz önüne alırsak, 3 boyutlu yazıcılarla parça talebini karşılamak hiç zor değil.

Resimde de fark edebileceğiniz gibi, yazdırılan parçanın kalitesi düşük olsa da işini fazlasıyla yerine getiriyor. Sonuçta sonradan üretilen bir çözüm olduğu için yapboz gibi yerine oturtulmuş bir parçadan söz ediyoruz. 3 boyutlu yazıcıyla üretilmesini düşünmedikleri bir parça ve doğal olarak 3D yazıcı için optimize edilmemiş bir üretim süreci var ortada.

Sonuca gelirsek, Tesla’nın bu hamlesi seri üretim bantlarına 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin entegre edilebilmesinin hiçte zor olmadığını bize kanıtlamış oldu. Umarız ileride herşeyi ile 3 boyutlu yazıcılarda üretilen araba parçalarını da endüstride görebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı