3D Printer

Türkiye’ de ki en pahalı 3B yazıcı BCN3D Epsilon

Tabii ki, endüstriyel 3B yazıcılar, SLA 3B yazıcılar, toz materyal ile baskı alan yazıcıların fiyatları el yakıyor. Fakat bu bahsi geçen 3B yazıcıların profesyonel kullanım için kullanıldığını varsayarak evinize alıp kullanabileceğiniz en pahalı yazıcıdan bahsetmek istediğimizde BCN3D markası ile piyasada bulunan Epsilon modelini görmezden gelmek de mümkün değil.

3D printer almak için sokağa çıktınız, maliyetleri de çok kafanıza takmanıza gerek yoksa, (tabii bir de fahiş fiyat ödeyip standart bir ürün/hizmet almak da sizi rahatsız etmiyorsa) BCN3D Epsilon tam sizin aradığınız özelliklerde bir 3D printer olacaktır.

Bu kadar yererek başlayan bir makalenin sonunun ne olacağını merak ediyorsanız, hemen sonunu özetleyelim. Ürün pahalı, şişirilmiş bir reklam ürünü, standart bir yazıcıda bulunan özellikleri yüksek ihtimalle kurumsal bağlantılarla marka bilinirliği çok yüksek olan birkaç otomobil firmasına hibe edilerek ar-ge süreci yönetilmiş bir 3B yazıcı markasından öteye geçmeyecektir.

Peki ya özellikleri nedir?

En çok önemsedikleri özellik paralel baskı yapabilen çift extruder (filamenti eriten alan diyebiliriz) özelliği gibi görünüyor. Bu özellik seri prototipleme yaparken süreyi yarı yarıya indirebilecek bir özellik. Tabii ki doğru kullanırsanız. Hatalı kullanımlarda ise birinin bastığını diğerinin bozduğu da çok görülmüştür.

3D printer 3B yazıcı çift extruder kullanmak

5inc dokunmatik ekran
Önemli olarak belirttikleri özelliklerden biri de MKS robinin 5 inc dokunmatik ekranı.

Uzaktan yazdırma
Yine çok vurguladıkları özelliklerden biri ve yine MKS robinin özelliklerinden olan Cloud Printing (Buluttan yazdırma) özelliği.

Hepa filtre

Evet güzel bir özellik ama abartmaya gerek yok. Sonuc olarak 20 TL ye 3D printer için Philips markalı Hepa filtre alabiliyoruz değil mi?

3 boyutlu yazıcılar için hepa filtre

Baskı alanı 42x30x40 cm olarak belirtilmiş.

epsilon 3b yazıcı baskı alanı

Isıtıcılı tabla (heatbad) 120 dereceye kadar ısınabiliyor.

ABS / PP / PET-G / PA /PVA / TPU / PLA materyallerle çalışabiliyor. Markanın önerdiği filament markaları ise BASF ve MCPP (Mitsubishi chemeical) 🙂 Eee o parayı yazıcıya veren ilgili markaların filamentlerini de alacak…

Neredeyse unutacaktık, kapağı açınca otomatik olarak duruyor.

Metal şaseli

Yandaki sabit kapaklar ve öndeki (hani açınca baskıyı durduran var ya işte o) kapak 2mm pleksi.

İşte bu kadar!

Yazıcının genel hatlarıyla süper ötesi özellikleri bunlar. İllaki atladığımız özellikleri vardır ama göze çarpmasını istedikleri özellikleri bunlar.

Gelelim bu yazıcının fiyatına, yazıcı Türkiye’ de

Ürün Fiyatı : 62.012,59 TL + KDV
Ürün Fiyatı (KDV Dahil): 73.174,86 TL fiyat etiketiyle ve muhteşem kampanya olarak ÜCRETSİZ KARGO ile satılmakta.

Peki bizim bu kadar yermemize sebep olan nedir?

Yukarıdaki fiyatı okuyup da bunu merak ettiyseniz diyecek bir şeyimiz yok da, biz yine de açıklayalım. Yapmak ya da yaptırmak istediğinizde bu özelliklerdeki bir yazıcıyı (hem de özelleştirilmiş olarak) en çok 15 – 17 bin TL üst bandında satın alabilirsiniz. Sadece reklamına ödeyeceğiniz 50-57 bin TL civarındaki para ile de bir araba alabilirsiniz mesela…

Biz üretimi destekliyoruz. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak, olmasa da en azından bu denli şişirilmiş katma değersiz bir ürün için yurt dışına onbinlerce dolar hibe etmeme taraftarıyız.

Siz ne dersiniz, bu 3B yazıcıya bu parayı ödemeye değer mi?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı